Cumartesi, Temmuz 13

Rusya’nın bombalamasında 7 Ukraynalı sivil hayatını kaybetti

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında sivil kayıpları her geçen gün artıyor.

REKLAM

Ukraynalı yetkililere göre, uzun süredir Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Kharkiv’i hedef alan Rusya, Cuma günü doğudan Donetsk’e füzelerle saldırdı. Bombalamada en az 7 sivilin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı sanılıyor.

Donetsk Valisi Vadym Filashkin, Rus saldırıları nedeniyle evlerin, mağazaların, devlet dairelerinin ve bölgenin bazı altyapısının zarar gördüğünü söyledi.

Filashkin, sosyal platformda yaptığı paylaşımda

Ülkenin doğusunda yine cephe hattında yer alan Selydove kasabasında 2 sivilin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.

BM genel sekreterinin siyasi ve barış inşasından sorumlu yardımcısı Rosemary DiCarlo, 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, savaşın ikinci yılına girerken Ukrayna’da Rusya’nın saldırıları nedeniyle 10 milyon 382 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCHR) verilerine değinen DiCarlo, hayatını kaybedenlerin 579’unun çocuk olduğunu söyledi. Savaş nedeniyle 7 Şubat’a kadar geçen sürede 1.285’i çocuk 19 bin 659 kişinin yaralandığı da vurgulandı.

Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını ilk kez 2014 yılında işgal etmişti.

Kırım’ın işgalinden kısa bir süre sonra, etnik Rus nüfusun ağırlıklı olduğu Donbass’taki Luhansk ve Donetsk oblastları, Rusya’nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş ilan etti ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdu. Daha sonra Rusya, Ukrayna’yı işgalinin bir parçası olarak bu iki cumhuriyeti ilhak etti.

Şubat 2022’de Rusya, Ukrayna’nın “Nazilerden kurtarılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye geniş çaplı bir işgal başlattı ve özellikle doğu Ukrayna’da çatışmalar hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org istanbul masöz
Sponspor Bağlantılar: İzmir Son dakika - fragman - Rize Namaz Vakitleri - Adanaspor - Bursa Gündem -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş