Pazar, Temmuz 21

Hizbullah: Aruri suikastine ‘ilk cevap olarak’ İsrail’e 62 roket attık

Hizbullah’tan yapılan açıklamada, Hamas lideri Salih Aruri’nin öldürülmesine “ilk tepki” olarak İsrail’in önemli bir gözlem noktasına 62 roket saldırısı düzenlendiği bildirildi. İsrail, Hizbullah’a hava saldırılarıyla karşılık verdi.

REKLAM

Lübnan merkezli Hizbullah, İsrail’e onlarca roket saldırısı düzenlediğini açıklarken, İsrail tarafı da misilleme olarak bir “terör hücresini” vurduğunu duyurdu.

Savaşın bölgede genişleyeceğine dair endişelerin arttığı bir dönemde İsrail ordusu, “Lübnan’dan İsrail’in kuzeyindeki Meron bölgesine doğru 40’a yakın roket atıldığının tespit edildiğini” duyurdu.

Açıklamada saldırılarda can kaybı veya hasara ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

İran destekli Hizbullah tarafından yapılan açıklamada, Hamas lideri Salih Aruri’nin öldürülmesine “ilk tepki” olarak İsrail’in önemli bir gözlem noktasına 62 roket saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Aruri’nin Beyrut’un Hizbullah’ın kalesi Dahiye mahallesinde bir drone tarafından hedef alınıp öldürülmesinden bu yana gerginlikler arttı.

Grubun lideri Hasan Nasrallah dün yaptığı konuşmada, Hizbullah’ın Aruri’nin öldürülmesine tepki göstermemesi halinde Lübnan’ın İsrail’in yeni operasyonlarına “maruz kalacağını” ve “İsrail’e misilleme yapılması gerektiğini” söyledi.

İsrail ordusu, Hizbullah’ın bugünkü füze saldırısına insansız hava aracıyla karşılık verdiğini söyledi.

Açıklamada, “Metula bölgesine yönelik saldırılardan sorumlu terör hücresine ateş açarak karşılık verdik” denildi.

İsrail savaş uçakları ve birliklerinin güney Lübnan’ın Ayta Shaab, Yarun ve Ramiye bölgelerindeki bir dizi Hizbullah hedefini vurduğu, fırlatma noktasını, askeri bölgeleri ve “terörist altyapıyı” vurduğu da iddia edildi.

Ortadoğu’daki Batılı diplomatlar

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze’de üç aydır devam eden savaşın Lübnan’a, İsrail’in işgal ettiği Batı Şeria’ya ve Kızıldeniz bölgesine yayılmasını önlemek amacıyla yeni bir diplomatik girişim başlattı. .

Bu, Blinken’in savaşın başlamasından bu yana Orta Doğu’ya yaptığı dördüncü ziyaret.

İsrail ve Hizbullah Lübnan-İsrail sınırında sık sık çatışıyor, Batı Şeria’da gerilim artıyor ve Yemen’deki İran destekli Husiler, İsrail Gazze’yi bombalamayı bırakana kadar Kızıldeniz nakliye yollarına saldırmaya devam etmeye kararlı görünüyor.

İsrail, Gazze’yi kontrol eden Hamas’ı ortadan kaldırıncaya kadar devam edeceğini söylediği savaşta şu ana kadar 22 bin 722 Filistinliyi öldürdü. Yaralı sayısı 60 bine ulaştı.

Güncel verilere göre can kaybı, 2,3 milyon nüfuslu Gazze’de her 100 Filistinliden birinin hayatını kaybetmesi anlamına geliyor.

Gazze sağlık yetkililerine göre, Gazze’de son 24 saatte en az 122 Filistinli hayatını kaybetti, 256 kişi de yaralandı.

Blinken ve diğer üst düzey diplomatların ziyaretlerine rağmen çatışmalar azalmadı.

İsrail’in Batı Şeria ve Gazze’deki askeri operasyonlarında ölü ve yaralıların olduğu yönünde haberler gelmeye devam ediyor.

Blinken bölge ziyaretine Türkiye ile başladı.

REKLAM

İlk olarak Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşen Blinken, daha sonra İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını sert bir şekilde eleştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Çoğu NATO üyesinin aksine Hamas’ı “terörist” olarak görmeyen Ankara, savaşa arabuluculuk yapmayı teklif etti.

Blinken, bir hafta sürecek bölge turu sırasında İsrail, işgal altındaki Batı Şeria, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır’ı da ziyaret edecek.

Borrell Lübnan’da

Diplomatik temaslar kapsamında şu anda Lübnan’da bulunan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Lübnan’daki Birleşmiş Milletler Geçici Barış Gücü (UNIFIL) komutanı Aroldo Lazaro ile görüştüğünü söyledi.

Borrell, sosyal medya paylaşımında, İsrail-Lübnan sınırındaki “Mavi Hat” konusunda Lazaro’dan bilgi aldığını belirterek, “AB, çok önemli bir rol oynayan BM misyonuna güçlü desteğini bir kez daha teyit ediyor” dedi. Gerilimin tırmanmasını önlemek ve azaltmak için.” taşıdı.

Lübnan’a döndüğünü söyleyen Borrell, başka bir mesajında ​​şunları söyledi: “Gazze savaşının Lübnan ve bölgeye etkileri konusunda önemli görüşmelerde bulunacağız. Öncelik, bölgesel gerilimin tırmanmasını önlemek ve bunun için gerekli şartların yaratılması için diplomatik çaba sarf etmektir. İsrail ile Filistin arasında ve bölgede adil ve kalıcı bir barışın sağlanmasını sağlayın.” ilerlemektir.” Şöyle ilan etti:

REKLAM

Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüşen Borrell, daha sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Başbakanla görüşmenin odak noktasını Güney Lübnan’daki durum, Gazze savaşının etkileri ve Suriye’deki durum oluşturuyordu. Diplomasi yoluyla birlikte çalışın. gerilimi azaltmak ve uzun vadeli istikrarı sağlamak herkesin çıkarınadır.” Bu konuda hemfikiriz.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org istanbul masöz
Antalya Haber Sunucu