Pazar, Temmuz 21

Evliya Çelebi’den ’70 derdin devası’! Geleneksel Çin tıbbında reçete ediliyor! Fayda etmediği hastalık yok

Meyan kökü, baklagiller familyasından, solunum sorunlarına karşı faydalı olduğu bilinen bir bitkidir. Yüzyıllardır kullanılan meyan kökünün hem tozu hem de çayı sıklıkla tercih edilmektedir. Profesör. Dr. Aysun Bay Karabulut, 70 hastalığa şifa olarak bilinen meyan kökünün faydalarını sıraladı.

Tıbbi tatlandırıcı ve geleneksel kullanımları nedeniyle yaygın olarak kullanılan meyan kökünün, içerdiği bileşenler nedeniyle sağlık açısından pek çok fayda sunduğunu belirten Bitkiler Profesörü Aysun Bay Karabulut, bazı önemli noktalara dikkat çekti.

Tıbbi amaçlarla yaygın olarak kullanılan meyan kökü özellikle öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, mide rahatsızlıkları, astım ve sindirim sorunları gibi rahatsızlıkların giderilmesinde tercih edilmektedir.

GELENEKSEL ÇİN TIBBINDA KULLANILIR

Antiinflamatuar özelliğe sahip bileşenler içeren bu kökün, iltihaplı durumların hafifletilmesine yardımcı olabileceğini belirten Karabulut, şöyle konuştu: “Geleneksel Çin tıbbında meyankökü oral solüsyonu, bronşit, soğuk algınlığı, öksürük ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için reçete edilir. Ayrıca epigastrik kramplar, dalak ve mide sorunları, kusma, ishal, el ve ayak soğukluğu gibi sorunların tedavisinde kullanılır.Ayrıca tozu soğuk algınlığı, ateş, baş ağrısı, boğaz kuruluğu, öksürük ve boğaz ağrısını tedavi eder. mide asidi, granül eksikliği, gevşek dışkı ve iştahsızlık tedavi edilir.

70 DERDİN DEVASI

Evliya Çelebi’ye göre 70 çeşit faydası bulunan meyan kökü bitkisi, Sultan III. Mehmed için hazırlanan tıbbi risalede altı önemli ilaç arasında yer aldığını da belirten Prof. Karabulut, şunları söyledi: “Malatya’da, Diyarbakır’da, Adıyaman’da ya da Şanlıurfa’da kavurucu yaz sıcağında, örneğin Ulu Cami civarında, bakır testilerde buzlu ve serinletici şerbetler satan geleneksel kıyafetli satıcılarla karşılaşırsınız. “Arkada. Bu şerbet bildiğiniz şerbetlere benzemiyor. Ve sonra buz.” “Kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve birçok rahatsızlığınızı iyileştirir. Canınızı acıtan böbrek taşlarını atar, midenizi rahatlatır ve daha birçok…” dedi.

DOĞAL TATLANDIRICI

Ramazan ayında özellikle iftar vakti yaklaştıkça şerbetçilerin önünde kuyruklar oluştuğunu belirten Karabulut, şöyle konuştu:

“Onların litrelerce şerbet alıp evine koşanları mı, minareden ezan sesi gelmeye başlar başlamaz şerbet dolu bardağı ağızlarına götürüp orucunu bozanları mı sanıyorsunuz? Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki şehirlerimizle özdeşleşen şerbet, 19. yüzyılda örneğin Batı Anadolu’da kola tatlandırmak için de kullanılıyor.” Levanten şirketlerinin kurduğu fabrikalarda dünya çapında birçok ürünün ihraç edildiği meyan kökünden yapılan bir şerbettir. Vatandaşlar tarafından “doğal kola” veya “ballı biyan” olarak da bilinen bu şerbet, meyan kökünün bir süre suda bekletilmesiyle elde ediliyor ve afiyetle tüketiliyor. “

meyankökü şerbeti

MİDE VE BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Anti-inflamatuar, antioksidan, antiviral, anti-ülser, anti-tümör, hipoalerjenik ve antimikrobiyal özellikleriyle bilinen meyan kökü ve ekstraktları, özellikle glisirizin, ağız yoluyla, deri yoluyla ve damardan jel şeklinde alınabilmektedir. ve yağın tarihsel olarak karaciğer bozuklukları, mide ve bağırsak bozuklukları ve ağız hastalıklarını tedavi etmek için kullanıldığı ve çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Vücudun iltihaplı hücrelerini temizler, nemlendirici özelliğiyle uzamasına yardımcı olan saç ve cilde parlaklık katar, ciltteki lekelerin ve ölü hücrelerin giderilmesine katkıda bulunur. Diyabet hastalarının düşük kalorili şeker ihtiyacını karşılayabilen ve kan şekerini düşürebilen meyan kökü, sodayla karıştırıldığında etkinliği artıyor. Ağız ülserlerini tedavi eden bitki, mide ve bağırsakları temizliyor, aynı zamanda böbrek hasarlarıyla da savaşıyor.

70 dermana şifa: meyan kökü

KIŞ HASTALIKLARI

Eski çağlardan beri sıtma gibi hastalıklara karşı etkili olduğuna inanılan meyan kökü çayı, kış aylarında sık görülen kuru öksürük ve balgam gibi sorunları ortadan kaldırmak için kullanılıyor, astım ve bronşite iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, iştah açıcı ve güçlendiricidir. Solunum ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Kramp önleyici ve sindirimi kolaylaştırıcı olan bitki aynı zamanda kabızlığa da iyi gelerek kemik ve eklem ağrılarını hafifletir. Stresten kaynaklanan sinir bozuklukları, gastrit ve ülserlerle savaşır, hemoroit ve gıda zehirlenmesi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kadınların menopoz ve adet döngüsüyle rahat başa çıkmalarını sağlar, adet öncesi ağrı ve şişliği azaltır, menopoza bağlı hormonal dengesizlikleri ortadan kaldırır. Ayrıca yaz aylarında terleme, düşük tansiyon, halsizlik ve yorgunluk belirtilerini de ortadan kaldırır.

NOT
“Klinik deneyler, bazı kişilerin meyan köküne karşı duyarlılığının yüksek olduğunu ve özellikle hamilelerin ve yüksek tansiyon hastası olanların bitkiyi kullanırken dikkatli olmaları gerektiğini göstermiştir. Öte yandan meyan kökünün kontrolsüz kullanılması durumunda, baş ağrısı, tansiyon, uykusuzluk, kalp sorunları, aritmi, alerji, şişlik ve “Vücutta su tutulması gibi yan etkiler de ortaya çıkabilir.”

(İHA)

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bursa için son dakika hava durumu uyarısıBursa için son dakika hava durumu uyarısı
Tecavüz patronun öldürülmesinin ardından çıktı!  Tecavüz patronun öldürülmesinin ardından çıktı! “Erkek olmadan yaşayamazsın”
Günlük kiralık dairede rehin aldığı trans kişinin başına silah dayadı!Günlük kiralık dairede rehin aldığı trans kişinin başına silah dayadı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org istanbul masöz
Antalya Haber Sunucu