Cumartesi, Temmuz 13

Yunanistan’da havai fişek atarak orman yangınına yol açan 13 kişi mahkemeye çıktı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Suçlu bulunmaları halinde şüpheliler 20 yıla kadar hapis ve 200.000 avro civarında para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

REKLAM

Yunanistan’ın turistik merkezlerinden Hydra adasında yatlarından havai fişek fırlattığı iddia edilen 13 kişi, Pazar günü Pire’de mahkemeye çıkarıldı.

Cuma akşamı Yunanistan’daki Persefoni yatından atılan havai fişekler adada orman yangınına neden oldu.

İfadeleri Çarşamba günü soruşturma hakimi tarafından gözaltına alınan şüpheliler, suçlu bulunmaları halinde 20 yıla kadar hapis ve 200 bin avro civarında para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülse de çam ormanının bir kısmı kül oldu.

17 Kazak vatandaşından oluşan grubun kiraladığı yata ise yetkililer tarafından el konuldu.

Hydra Belediye Başkanı Giorgos Koukoudakis, yangınla mücadele çabalarını iyileştirmek ve yangınlara erişim sağlamak için daha fazla yol inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkedeki yangınlar genellikle aşırı sıcaklardan ve hızlı rüzgarlardan kaynaklansa da kundaklamalar hâlâ sorun olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Yunanistan hem kasıtlı hem de ihmalkar kundakçılığa ilişkin cezaları önemli ölçüde artırdı. Yeni yasalarda 200.000 avroya kadar para cezası ve 20 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Geçen hafta Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Vassilis Kikilias, “en küçük yangının bile hızla büyük bir yangına dönüşebileceğini” söyleyerek, kazara çıkan orman yangınlarına karşı uyarıda bulunmuştu.

Yüzlerce itfaiyeci Cumartesi günü hem Yunan adalarında hem de ana karada orman yangınlarıyla mücadele etti.

55 yaşındaki gönüllü bir itfaiyeci, Mora Yarımadası’nın güneyindeki Ilia bölgesinde çıkan yangınla mücadele ederken aldığı yaralardan dolayı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Yetkililere göre, yetkililere göre kundakçılık ve beklenenden erken gelen Haziran sıcak hava dalgası nedeniyle Atina’nın Kitsi banliyösünde çıkan orman yangını nedeniyle geçen hafta bölge boşaltılmak zorunda kalmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org istanbul masöz
Sponspor Bağlantılar: İzmir Son dakika - fragman - Rize Namaz Vakitleri - Adanaspor - Bursa Gündem -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş