Pazar, Temmuz 21

Uzman isimden dikkat çeken kanser uyarısıObezite ve Kanser Tıbbı dergilerinde yayınlanan son araştırmalar, kilo düzeylerinin riski nasıl etkilediğini inceledi. İlk çalışma, ortalama 31 yıl boyunca takip edilen yaklaşık 1,5 milyon erkekten oluşan bir gruba baktı.

Ergenlik döneminde aşırı kilo alımı birçok faktörün etkileşimi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ergenlik, gençlerin büyüme, gelişme ve cinsel olgunlaşma sürecidir ve bu dönemdeki hormonal değişiklikler vücut kompozisyonunda değişikliklere neden olabilir. Ergenlik döneminde aşırı kilo alımına neden olabilecek bazı faktörler şunlardır:

Ergenlik döneminde vücutta büyük hormonal değişiklikler meydana gelir. Özellikle artan seks hormonları vücut yağının dağılımını etkileyebilir. Bu dönemde kızlarda genellikle kalça ve göğüs bölgesinde yağ dokusu artarken, erkeklerde genellikle karın bölgesinde artış görülebilir.

FAST-FOOD TÜKETİMİ SAĞLIĞINIZI TEHDİT EDİYOR
Ergenlerin yeme alışkanlıkları kilo kontrolünü etkiler. Fast food, abur cubur tüketimi, düzensiz öğünler ve sağlıksız atıştırmalıklar gibi faktörler aşırı kilo alımına katkıda bulunabilir.

Yetersiz fiziksel aktivite veya düşük düzeydeki fiziksel aktivite, enerji dengesizliğine neden olabilir. Bu durumda tüketilen kaloriler tüketilenleri aşabilir ve bu da kilo alımına neden olabilir.

Ailesinde obezite öyküsü olan gençlerde genetik faktörler kilo alımına katkıda bulunabilir. Genetik yatkınlık, metabolizma hızı ve vücut kompozisyonu gibi faktörler bunu etkileyebilir.

Ergenlerde stres, düşük benlik saygısı, duygusal sorunlar ve depresyon gibi psikososyal faktörler, kontrolsüz yeme alışkanlıklarına ve kilo alımının artmasına neden olabilir.

Ergenlik döneminde aşırı kilo alımını önlemek için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinilmesi, düzenli fiziksel aktivitede bulunulması ve psikososyal sağlığın desteklenmesi önemlidir. Ayrıca ailelerin ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi ve sağlıklı yaşam tarzının teşvik edilmesi de önemli rol oynuyor.

Obeziteden muzdarip çocuklar 17 tür kansere yakalanabilir. Bunlar aşağıdaki kanser türlerini içerir:

Akciğer kanseri
baş ve boyun kanseri
beyin kanseri
tiroid kanseri
yemek borusu kanseri
Mide kanseri
Pankreas tümörü

karaciğer kanseri
Kolon kanseri
rektal kanser
Böbrek kanseri
mesane kanseri
malign melanom
Lösemi
Miyelom
Hodgkin lenfoması
Hodgkin olmayan lemfoma


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org istanbul masöz
Antalya Haber Sunucu