Pazar, Temmuz 21

Prof. Dr. Özlü’den ‘bronşektazi’ uyarısı: Bitmeyen öksürüğünüz varsa… Sabah uyanınca bu belirtiye dikkat!

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, havayı taşıyan hava yollarının (bronşların) duvarlarının akciğerlere dönüştüğü kronik bir akciğer hastalığı olan “bronşektazi” hakkında uyarı ve önerilerde bulundu. İltihap ve enfeksiyon nedeniyle kalıcı olarak genişlemiş ve kalınlaşmıştır.

“Bronşektazi” semptomlarının birçok hastalıkla karıştırıldığına dikkat çeken Özlü, “Bronşektazi aslında çok ilginç bir hastalık. Çünkü bronşektazili hastalara uzun yıllar teşhis konulamıyor. Bu hastalar farklı tanılarla takip ediliyor. Çünkü bu hastalığın belirtileri birçok hastalık ve diğer hastalıklarla ilişkilendiriliyor.” “Akciğer hastalığıyla karıştırılabilirler. Astım, KOAH veya akciğer enfeksiyonu gibi tedavi edilebilirler. Uzun süreçte bronşektazinin tanısı gecikebilir. Bu da tabi ki tedaviyi ve süreci geciktirir, süreç aksayabilir. ilerici” dedi.

‘BRONŞEKTAZİLİ HASTALARDA KAYNAKLANAN KRONİK ÖKSÜRÜK’

öksürük

Hastalığı “bronşektazi” olarak tanımlayan Prof. Dr. Özlü, “Bronşektazi aslında solunum yollarımızın anormal, lokal ve kalıcı genişlemeleridir. Bu genişlemeler hava yollarımızın dinamiklerini bozar ve burada sekresyonlar birikir, enfeksiyonlar meydana gelir ve hastada bazı semptomlar görülür. Bronşektazili hastaların en sık şikayeti kronik öksürüktür. Yıllarca her gün geçmeyen kronik bir öksürüktür.” , her gün tekrarlayan öksürük. Ancak bu öksürüklerin önemli bir farkı var.

Ekran görüntüsü 2024-07-03 140835

Her seferinde balgamla gelen veya her öksürdüğünüzde balgam çıkaran bir öksürüktür. Bu da aslında hastanın hayattan sıkılmasına neden olur. Çünkü sosyal ortamlarda; Öksürme ve balgam çıkarma ihtiyacı işte, otobüste, uçakta, işyerinde, ofiste veya evde başka insanlarla birlikteyken ortaya çıkar. Bu durum hastayı zor durumda bırakabilir. Bu hastalarda balgamın yanı sıra zaman zaman balgamda da kan görülebilir. “Bunun dışında nefes alırken hırıltı, hırıltı da olabilir” dedi.

ÖKSÜRÜP FOTOĞRAF BEKLEYENLERE DİKKAT EDİN

öksürük öksürük

“Bronşektazi” hastalığının tedavisinde erken teşhisin önemine vurgu yapan Özlü, şöyle konuştu: “İleri vakalarda nefes darlığına özellikle yokuş veya merdiven çıkarken nefes darlığı da eşlik edebilir. Ateş, halsizlik gibi alevlenme dönemleri Bu süreç devam ederse ve ilerlerse sağ kalbi de etkileyebilir. Bu nedenle bu hastaların mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir. Hafif formlarda hastalık ilaçla ve tıbbi takiple tedavi edilebilmektedir.

doktor7

Enfeksiyonların önlenmesi, aşıların yaptırılması, bazı yardımcı ilaçların veya hastanın balgam söktürmesine yardımcı olacak bazı yöntemlerin kullanılması, bazen de nefes almayı kolaylaştıran ilaçların kullanılması hastaya bu konuda yardımcı olabilir. Çok rahatlatıcı ve problem çözücü olabilir. Eğer düzelmezse ameliyatla bu anormal büyümeleri ortadan kaldırmak mümkün, çok sık değilse bu da yapılabilir. Burada önemli olan erken teşhistir. Dolayısıyla bu şekilde balgamlı bir öksürük şikayetiniz varsa ve özellikle sabah kalktığınızda gece boyunca dışarı atamadığınız birikmiş balgamı uyandıktan 5-10 dakika sonra öksürerek dışarı atıyorsanız ‘bronşektazi’ hastası olabilirsiniz. ‘ dedi. (DHA)

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Antalya bataklığından tuhaf görüntülerAntalya bataklığından tuhaf görüntüler
Duyanlar suskun kaldı: Sinan Ateş, arkadaşı tarafından vuruldu... Duyanlar suskun kaldı: Sinan Ateş, arkadaşı tarafından vuruldu…
Banka hesapları muhteşemdi!Banka hesapları muhteşemdi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org istanbul masöz
Antalya Haber Sunucu