Pazar, Temmuz 21

İsrail-Hamas savaşı bölge turizmini durma noktasına getirdi

Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

İsrail ve Hamas arasındaki kriz bölgeye olan turizmi durma noktasına getirdi. Çok sayıda tur operatörü yıl sonuna kadar olan rezervasyonları iptal etti.

REKLAM

İki hafta önce Beytüllahim’deki Doğuş Kilisesi’nin etrafındaki ana meydan ve sokaklar turistlerle dolup taşıyordu.

Şimdi ise Filistinli militan grup Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de düzenlediği yıkıcı saldırının ardından bomboş kaldı. 

Filistin kentinde tur rehberliği yapan Essa Abu Dawoud, “Savaş başladığından beri işler durma noktasına geldi.Yollar kesildi, kimse gelmiyor.” diyor. 

İsrail ve İsrail işgali altındaki Filistin toprakları Gazze ve Batı Şeria’da oteller boşaldı ve en az altı şirket çatışmaların tırmanmasıyla birlikte Kudüs ve Tel Aviv gibi en gözde destinasyonlara olan seyahatleri durdurdu.

İki tur operatörü ise seyahatlerini gelecek yıla kadar iptal etti.

Kruvaziyer gemileri İsrail’in bir zamanlar hareketli olan kıyılarından uzak dururken, büyük havayolu şirketleri bu ülkeye gidiş geliş uçuşlarını durdurdu; diğer devletler de vatandaşlarını evlerine götürmek için devreye girdi. 

EasyJet, Tel Aviv’e 22 Ekim’den önceki tüm uçuşları iptal ettiğini açıklarken, Virgin Atlantic Holidays tatilcilerin daha sonraki tarihler için yeniden rezervasyon yapmalarına ya da 18 Ekim’den önce seyahat ediyorlarsa para iadesi almalarına izin verdi.

ABD, AB ve diğer hükümetler tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail toplumuna yönelik saldırısında 1,400’den fazla kişi hayatını kaybetti.

İsrail misilleme olarak Hamas’ın kalesi Gazze’ye yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı; saldırılarda yaklaşık 2.700 kişi öldü. 

Filistin ve İsrail’de oteller ve hac yerleri hala açık mı?

InterContinental Hotels, Six Senses Shaharut ve Hotel Indigo Tel Aviv – Diamond District adlı iki otelinin geçici olarak kapalı olduğunu açıkladı. Bazı müşteriler rezervasyonlarını yılın ilerleyen dönemlerine kaydırdı. 

Bir sözcü, otellerinin çoğu boş olan İsrail’in en büyük zincirlerinden biri olan Isrotel’in bazılarını geçici olarak kapatmanın “eşiğinde” olduğunu söyledi.

Yabancı ziyaretçilerin ülkeyi terk etmesi, Covid-19 salgınının yaralarını sarmaya çalışan İsrail’de turizm sektörüne büyük bir darbe vurdu. Sektör, GSYH’nin yüzde 2,8’ini ve toplam istihdamın yaklaşık yüzde 3,5’ini oluşturuyor.

Önümüzdeki aylar ABD, İngiltere ve Avrupa’nın başka yerlerinden gelen Hristiyan hac kafileleri için yılın en yoğun ayları olacak.

Hz. İsa’nın geleneksel doğum yeri olan Beytüllahim’de hediyelik eşya satıcısı olan 30 yaşındaki Khader Hussein, “Covid krizini yaşadık ve hala toparlanmaya çalışıyorduk; yavaş yavaş turistlerin geri dönmesini bekliyorduk. Şimdi turizm sektörü öldü.” dedi. 

İsrail Merkez İstatistik Bürosu’na göre Kudüs ve Beytüllahim’deki tarihi yerler ile Tel Aviv’in beyaz kumlu plajlarının cazibesine kapılan yaklaşık üç milyon turist bu yılın ilk dokuz ayında İsrail’e akın etti. Bu rakam salgın öncesi seviyelere yakın ve aralarında yaklaşık 800.000 Amerikalı da var.

Oteller kaçan turistlere oda sunuyor

Saldırıdan bir gün sonra İsrail Turizm Bakanlığı turlardan kaçınılması ve turistlerin otellerinde ya da yolcu gemilerinde kalmaları gerektiği uyarısı yaptı. 

Bakanlık, çarşamba günü yaptığı açıklamada turistlerin ihtiyaç halinde ülke içinde dolaşabileceklerini söyledi. Bakanlık, 90,000’den fazla turistin İsrail’de bulunduğunu ve binlerce turistin geçtiğimiz hafta boyunca ulusal yerleri ziyaret ettiğini belirtti.

Ancak aynı gün ABD hükümeti İsrail ve Batı Şeria’ya yönelik seyahat uyarısını en yüksek ikinci seviye olan 3. seviyeye ya da “seyahati yeniden değerlendirin” seviyesine yükseltti.

REKLAM

Birleşik Krallık ise İsrail ve Filistin topraklarına zorunlu seyahatler dışında seyahat edilmemesini tavsiye ediyor.

Arap Oteller Birliği Başkanı Elias al-Arja, Batı Şeria’daki otellerin çoğunun geçen hafta şiddet olaylarının başlamasının ardından turistlerin kaçmasına yardımcı olduğunu kaydetti. 

Arja, Batı Şeria’daki otellerin yaklaşık yüzde 90’ının boş olduğunu söyledi.

Dan Hotels ve Isrotel, Gazze sınırından kaçan insanlara oda sağladıklarını bildirdi. Dan Hotels ayrıca yerel halk için odalarda yüzde 50 indirim uyguluyor.

Çatışmaların uzaması bekleniyor

Krize görünürde bir çözüm bulunmadığı için yabancı ziyaretçilerin ne zaman geri dönebileceği belli değil.

REKLAM

Authentic Israel adlı tur grubu, iptal edilen seyahatleri için rezervasyon yaptıran turistlerden, kriz sırasında personeline destek olmak amacıyla 150’şer dolar bağışta bulunmalarını istedi.

Avustralyalı tur operatörü Intrepid Travel, İsrail ve Filistin topraklarına yönelik turlarını yıl sonuna kadar iptal etti.

Odysseys Unlimited, İsrail gezilerini 31 Mart’a kadar askıya aldı. ABD’li şirket Mısır ve Ürdün turlarına devam edeceğini ancak misafirlerine daha ileri bir tarihe veya başka bir destinasyona geçme seçeneği sunduğunu söyledi. Müşterilerin bazılarının turlarını gelecek yıla ertelediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org istanbul masöz
Antalya Haber Sunucu