Pazar, Temmuz 21

Güney Çin Denizi gerilimi üzerine ABD’den açıklama: ‘Endişe duyuyoruz’

Hafta boyunca Güney Çin Denizi’nde artan gerilimin ardından ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, bölgede artan gerilimden endişe duyduğunu açıkladı ve Çin’in eylemlerinin bölgeyi “derinden istikrarsızlaştırdığını” söyledi.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Daniel Kritenbrink Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi’ndeki durumun son derece endişe verici olduğunu ve Çin’in son eylemlerinin bölgeyi “derinden istikrarsızlaştırdığını” söyledi.

Reuters’in verdiği bilgiye göre Kritenbrink, Güney Çin Denizi’ne kıyısı olan ülkelerden Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye yaptığı ziyarette basın toplantısı düzenledi. Kritenbrink, “Çin’in İkinci Thomas Shoal’da Filipinler’e karşı yürüttüğü eylemlerin, özellikle de son zamanlardaki eylemlerinin sorumsuz, saldırgan, tehlikeli ve derinden istikrarsızlaştırıcı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kritenbrink, “Filipinli müttefiklerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Washington’un Filipinler ile karşılıklı savunma anlaşmasındaki yükümlülüklerinin “katı” olduğunu söyleyen Krintenbrink, bunu Pekin’e hem kamuya açık hem de özel olarak açıkça ifade ettiğini ekledi.

17 Haziran’da, Güney Çin Denizi’nin tartışmalı bölgesinde bir Filipin tedarik gemisi ile bir Çin gemisi çarpıştı. Filipinli yetkililer Cuma günü, gerilimin ardından ABD ile yapılan karşılıklı savunma anlaşmasını yürürlüğe koyma niyetinde olmadıklarını duyurdu.

Kritenbrink, “Çin dahil bölgedeki her ülkenin uluslararası hukuka saygı duyması ve denizcilik alanında sorumlu davranması gerektiğine inanıyoruz” dedi. Dedi.

Çin, Filipinler, Vietnam, Endonezya, Malezya ve Brunei’nin hak iddia ettiği kısımlar da dahil olmak üzere yıllık 3 trilyon dolardan fazla deniz ticaretinin gerçekleştiği Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamı üzerinde hak iddia ediyor.

2016 yılında Lahey’deki ICC Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Çin’in iddialarının hiçbir hukuki dayanağı olmadığına hükmetmiş ve Pekin daha sonra bu kararı reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org istanbul masöz
Antalya Haber Sunucu
meritking